Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Enterální výživa je umělá výživa podávaná do trávicího traktu. Pokud pacientova střeva fungují normálně, tzn. vstřebávají potravu a živiny, je enterální výživa preferovaným způsobem poskytování nutriční podpory. (Jinými slovy, je-li to možné, upřednostňovány jsou všechny formy enterální výživy před parenterální výživou.) U některých pacientů je nutné enterální výživu dodávat do střeva sondou (nazogastrickou nebo gastrostomickou), ale jiní pacienti mohou enterální výživu přijímat normálně, tj. ústy. (A) Sipping = enterální výživa ústy. Speciální výživové přípravky lze popíjet jako doplněk k jakémukoli jídlu nebo nápoji, který pacient zvládne. Tyto produkty poskytují větší množství energie i živin než běžné potraviny, takže pacient jich nemusí konzumovat velké množství. (B) Enterální výživa prostřednictvím sondy. Tato forma nutriční podpory se používá v případech, kdy nelze výživu přijímat ústy, ale střeva normálně fungují. Mezi nejčastější důvody pro použití tohoto typu výživy patří např.: cévní mozková příhoda nebo jiné neurologické stavy, které zhoršují polykání, stavy po některých typech operací obličeje, krku, jícnu nebo žaludku, neprůchodnost jícnu nebo žaludku, komplikace po radioterapii krku nebo jícnu. Viz také enterální, výživa, parenterální výživa, nutriční podpora, umělá výživa.

Enterální znamená „střevní“. Příklady: enterální výživa – umělá výživa je podávána do trávicího traktu, tj. do střeva, enterální podání – léčivý přípravek se dostává do trávicího traktu (nejčastěji polykáním, případně užíváním rektálních čípků apod.); ze střeva se pak vstřebává do krevního oběhu, apod. Viz také enter(o)-, parenterální.

Výživa neboli nutrice je souhrnné označení pro přísun potravy a v ní obsažených živin, které tělo potřebuje k udržení svých životních funkcí. Odvozené přídavné jméno je výživový, resp. nutriční. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz výživa, výživový, případně nutrice, nutriční apod.

Výživový stav je zdravotní stav konkrétního člověka, který je ovlivňován příjmem a využíváním živin obsažených v jeho/její výživě. Viz také výživa.

Výživová doporučení pro obyvatelstvo jsou již několik desetiletí vydávána ve většině průmyslově vyspělých zemí a průběžně jsou aktualizována. V České republice výživová doporučení navrhuje Společnost pro výživu, zabývá se jimi rovněž Státní zdravotní ústav. Viz také výživa.

Výživová sonda je zdravotnický prostředek, který slouží k zajištění výživy pro pacienty, kteří nemohou přijímat potravu ústy, nejsou schopni bezpečně polykat nebo potřebují doplnit některé živiny. Výživová sonda může být umístěna dočasně (pro léčbu akutních stavů) nebo trvale (v případě chronického postižení). Lékaři používají celou řadu různých výživových sond. Výživové sondy jsou obvykle vyrobeny z polyuretanu nebo ze silikonu. Viz také výživa, sonda, nazogastrická sonda, gastrostomická sonda.

Výživa nemocných je rozsáhlé téma. Z pohledu dietoterapie lze různá onemocnění rozdělit na tři skupiny: nemoci, kde má dieta stále zásadní význam a onemocnění bez dietní edukace léčit nelze, nemoci, kde je dieta v léčbě důležitá, ale jejího významu ubývá, nemoci, kde dietní léčba svůj význam ztratila a je jen doplňková. Do dietoterapie patří i prevence. Do této skupiny dietních postupů patří preventivní dietní postupy bránící vzniku diabetu mellitu 2. typu, aterosklerózy a eliminace vlivů vyvolávajících zhoubné nádory. Viz také výživa, dieta, výživa zdravé populace.

Výživa zdravé populace je rozsáhlé téma. V souvislosti s tím, jak se mění lidské tělo v průběhu života, se mění také nároky na výživu, kterou naše tělo v různých obdobích života potřebuje. Aby bylo vaše stravování zdravé a pestré, je potřeba každý den myslet na dodržování několika zásad. V praxi je dobré se řídit potravinovou pyramidou. Aby tělo mohlo fungovat tak, jak má, a aby orgány, tkáně i buňky mohly plnit své funkce, potřebují pravidelnou dodávku živin. Viz také výživa, dieta, výživa nemocných.

Umělá výživa je dodávání živin pacientovi jinou cestou, než je běžný způsob stravy. Toho lze dosáhnout: prostřednictvím enterální výživy – výživa podávaná do trávicího traktu (upřednostňovaný způsob umělé výživy, je-li to možné), pomocí parenterální výživy – výživa podávaná intravenózně. Viz také výživa, enterální výživa, parenterální výživa, nutriční podpora.

Parenterální výživa je umělá výživa podávaná intravenózně. Používá se v případě, že pacientů trávicí trakt nefunguje tak, jak by měl, tj. ze střev se do krevního oběhu nevstřebává dostatečné množství energie a živin. Mezi důvody pro nasazení parenterální výživy patří například: střevní neprůchodnost, perforace střeva, syndrom krátkého střeva, apod. Parenterální výživa je pomalu vpravována do krevního oběhu prostřednictvím infuze. Protože může silně dráždit krevní cévy, podává se obvykle do velké žíly v blízkosti srdce prostřednictvím katétru zavedeného do horní části paže, hrudníku nebo krku. Pokud je problém s funkcí střev trvalý nebo pravděpodobně bude přetrvávat delší dobu, mohou být někteří pacienti poučeni, jak si sami řídit parenterální výživu doma (tzv. domácí parenterální výživa). Viz také parenterální, výživa, enterální výživa, nutriční podpora, umělá výživa.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků